VJ1206A820KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A820KBAAT4X
Description
CAP CER 82PF 50V NP0 1206
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Height :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount, MLCC
Width :
1.6mm
Length :
3.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.7018mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
82pF
Datasheets
VJ1206A820KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A820KBAAT4X
VJ OMD 82pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820KBAAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A820KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V