VJ1206A820JXEAP
Mfr.Part #
VJ1206A820JXEAP
Description
CAP CER 82PF 500V C0G/NP0 1206
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
82pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206A820JXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206A820JXEAP
VJ 82pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820JXEAP Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206A820JXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V