VJ1206A820JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A820JBAAT4X
Description
CAP CER 82PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Height :
1.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination, High Voltage
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitance :
82pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Factory Lead Time :
49 Weeks
Length :
3.35mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206A820JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A820JBAAT4X
VJ OMD 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A820JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V