VJ1206A820GXAMP
Mfr.Part #
VJ1206A820GXAMP
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 1206
Depth :
1.6mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
82pF
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206A820GXAMP
Vishay / Vitramon VJ1206A820GXAMP
VJ 82pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820GXAMP Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ1206A820GXAMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V