VJ1206A820GXAAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A820GXAAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
82pF
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206A820GXAAP
Vishay / Vitramon VJ1206A820GXAAP
VJ 82pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820GXAAP Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1206A820GXAAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V