VJ1206A820FXEAP
Mfr.Part #
VJ1206A820FXEAP
Description
CAP CER 82PF 500V C0G/NP0 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
82pF
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ1206A820FXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206A820FXEAP
VJ 82pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820FXEAP Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1206A820FXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V