VJ1206A820FXBMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A820FXBMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
82pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Published :
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206A820FXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206A820FXBMC
VJ 82pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820FXBMC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206A820FXBMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V