VJ1206A820FXAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A820FXAAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.7mm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
82pF
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206A820FXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206A820FXAAC
VJ 82pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820FXAAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A820FXAAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V