VJ1206A750KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A750KBGAT4X
Description
CAP CER 75PF 1KV NP0 1206
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
75pF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
1kV
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A750KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A750KBGAT4X
VJ OMD 75pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A750KBGAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1206A750KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV