VJ1206A6R8DXBMT
Mfr.Part #
VJ1206A6R8DXBMT
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 1206
Capacitance :
6.8pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±0.5pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206A6R8DXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206A6R8DXBMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±0.5pF 6.8pF