VJ1206A6R8DXBAC
Mfr.Part #
VJ1206A6R8DXBAC
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
6.8pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.7mm
Series :
VJ
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206A6R8DXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206A6R8DXBAC
VJ 6.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)