VJ1206A6R8CXAAC
Mfr.Part #
VJ1206A6R8CXAAC
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 1206
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
6.8pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
VJ1206A6R8CXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206A6R8CXAAC
VJ 6.8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A6R8CXAAC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A6R8CXAAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V