VJ1206A682FXJTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A682FXJTW1BC
Description
CAP CER 6800PF 16V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
6800pF
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Vishay / Vitramon VJ1206A682FXJTW1BC
VJ 6800pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A682FXJTW1BC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
VJ1206A682FXJTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V