VJ1206A681JXEMT
Mfr.Part #
VJ1206A681JXEMT
Description
CAP CER 680PF 500V C0G/NP0 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
680pF
Series :
VJ
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
500V
Max Operating Temperature :
150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206A681JXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206A681JXEMT
VJ 680pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A681JXEMT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1206A681JXEMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V