VJ1206A681FXBCW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A681FXBCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
680pF
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206A681FXBCW1BC
VJ 680pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A681FXBCW1BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206A681FXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V