VJ1206A681FXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A681FXAMT
Description
CAP CER 680PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
680pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206A681FXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A681FXAMT
VJ 680pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A681FXAMT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A681FXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V