VJ1206A680KXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A680KXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 16V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Series :
VJ
Voltage - Rated :
16V
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
68pF
Height :
1.9mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206A680KXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±10% 68pF