VJ1206A680KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A680KBGAT4X
Description
CAP CER 68PF 1KV NP0 1206
Length :
3.35mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Capacitance :
68pF
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
VJ OMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1206A680KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A680KBGAT4X
VJ OMD 68pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A680KBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1206A680KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV