VJ1206A680JXBPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A680JXBPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
68pF
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
1.9mm
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Vishay / Vitramon VJ1206A680JXBPW1BC
VJ 68pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)