VJ1206A680JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A680JBGAT4X
Description
CAP CER 68PF 1KV NP0 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Length :
3.35mm
Width :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Height :
1.7mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness :
1.7018mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
68pF
HTS Code :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
VJ1206A680JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A680JBGAT4X
VJ OMD 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A680JBGAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A680JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV