VJ1206A680FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A680FXBPW1BC
Description
CAP CER 68PF 100V C0G/NP0 1206
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
68pF
Dielectric Material :
Tantalum
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Vishay / Vitramon VJ1206A680FXBPW1BC
VJ 68pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A680FXBPW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1206A680FXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V