VJ1206A5R6CXEMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXEMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
5.6pF
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Datasheets
VJ1206A5R6CXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXEMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±0.25pF 5.6pF