VJ1206A5R6CXEMC
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXEMC
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
5.6pF
Tolerance :
±0.25pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A5R6CXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXEMC
VJ 5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXEMC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1206A5R6CXEMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V