VJ1206A5R6CXEAP
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXEAP
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
5.6pF
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
VJ1206A5R6CXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXEAP
VJ 5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXEAP Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206A5R6CXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V