VJ1206A5R6CXCMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXCMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
5.6pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
VJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206A5R6CXCMC
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXCMC
VJ 5.6pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXCMC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1206A5R6CXCMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V