VJ1206A5R6CXBAC
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXBAC
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Capacitance :
5.6pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206A5R6CXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXBAC
VJ 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXBAC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206A5R6CXBAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V