VJ1206A5R6CXAMC
Mfr.Part #
VJ1206A5R6CXAMC
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 1206
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206A5R6CXAMC
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6CXAMC
VJ 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6CXAMC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A5R6CXAMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V