VJ1206A5R6BXAAP
Mfr.Part #
VJ1206A5R6BXAAP
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
5.6pF
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206A5R6BXAAP
Vishay / Vitramon VJ1206A5R6BXAAP
VJ 5.6pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A5R6BXAAP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A5R6BXAAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V