VJ1206A562KXAAT
Mfr.Part #
VJ1206A562KXAAT
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
150°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206A562KXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206A562KXAAT
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562KXAAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1206A562KXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V