VJ1206A562GXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A562GXAMT
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
5600pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206A562GXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A562GXAMT
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562GXAMT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A562GXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V