VJ1206A562GXAAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A562GXAAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Capacitance :
5600pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ1206A562GXAAR
Vishay / Vitramon VJ1206A562GXAAR
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562GXAAR Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A562GXAAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V