VJ1206A562FXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A562FXBPW1BC
Description
CAP CER 5600PF 100V C0G/NP0 1206
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Width :
1.6mm
Capacitance :
5600pF
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
100V
Vishay / Vitramon VJ1206A562FXBPW1BC
VJ 5600pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562FXBPW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A562FXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V