VJ1206A562FXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A562FXAPW1BC
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Height :
1.9mm
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
5600pF
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay / Vitramon VJ1206A562FXAPW1BC
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562FXAPW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206A562FXAPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V