VJ1206A562FXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A562FXAMT
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
16.187578mg
Dielectric :
C0G
Height :
1.8mm
Capacitance :
5600pF
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206A562FXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A562FXAMT
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562FXAMT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A562FXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V