VJ1206A562FXAAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A562FXAAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
5600pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
C0G
Datasheets
VJ1206A562FXAAR
Vishay / Vitramon VJ1206A562FXAAR
VJ 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A562FXAAR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A562FXAAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V