VJ1206A561KXEMT
Mfr.Part #
VJ1206A561KXEMT
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 1206
Capacitance :
560pF
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
500V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206A561KXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206A561KXEMT
VJ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561KXEMT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A561KXEMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V