VJ1206A561KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A561KXBCW1BC
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
3.2mm
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
560pF
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Vishay / Vitramon VJ1206A561KXBCW1BC
VJ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)