VJ1206A561KXAAR
Mfr.Part #
VJ1206A561KXAAR
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
Height :
1.7mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
560pF
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A561KXAAR
Vishay / Vitramon VJ1206A561KXAAR
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)