VJ1206A561KBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A561KBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 500V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.7018mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
VJ OMD
Capacitance :
560pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206A561KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561KBEAT4X
VJ OMD 560pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561KBEAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1206A561KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V