VJ1206A561KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A561KBCAT4X
Description
CAP CER 560PF 200V NP0 1206
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
200V
Series :
VJ OMD
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.7018mm
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
560pF
Datasheets
VJ1206A561KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561KBCAT4X
VJ OMD 560pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561KBCAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ1206A561KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V