VJ1206A561KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A561KBBAT4X
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6002mm
Length :
3.3528mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.7018mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ OMD
Capacitance :
560pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ1206A561KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561KBBAT4X
VJ OMD 560pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561KBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206A561KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V