VJ1206A561KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A561KBAAT4X
Description
CAP CER 560PF 50V NP0 1206
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Series :
VJ OMD
HTS Code :
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Length :
3.35mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.7mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1206A561KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561KBAAT4X
VJ OMD 560pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561KBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206A561KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V