VJ1206A561JXEAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A561JXEAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
560pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206A561JXEAT
Vishay / Vitramon VJ1206A561JXEAT
VJ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561JXEAT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A561JXEAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V