VJ1206A561JXEAR
Mfr.Part #
VJ1206A561JXEAR
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
560pF
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206A561JXEAR
Vishay / Vitramon VJ1206A561JXEAR
VJ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561JXEAR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
VJ1206A561JXEAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V