VJ1206A561JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A561JXAMT
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
560pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
1.8mm
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
16.187578mg
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Datasheets
VJ1206A561JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A561JXAMT
VJ 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)