VJ1206A561JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A561JBBAT4X
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Length :
3.3528mm
Datasheets
VJ1206A561JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561JBBAT4X
VJ OMD 560pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561JBBAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1206A561JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V