VJ1206A561JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A561JBAAT4X
Description
CAP CER 560PF 50V NP0 1206
Length :
3.3528mm
Series :
VJ OMD
Capacitance :
560pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206A561JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A561JBAAT4X
VJ OMD 560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561JBAAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A561JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V