VJ1206A561GXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A561GXJPW1BC
Description
CAP CER 560PF 16V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Height :
1.9mm
Capacitance :
560pF
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Vitramon VJ1206A561GXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm C0G NP0 ±2% 560pF