VJ1206A561GXBMT
Mfr.Part #
VJ1206A561GXBMT
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 1206
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560pF
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±2%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206A561GXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206A561GXBMT
VJ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561GXBMT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1206A561GXBMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V