VJ1206A561GXBAT
Mfr.Part #
VJ1206A561GXBAT
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 1206
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
C0G NP0
Depth :
1.6mm
Capacitance :
560pF
Datasheets
VJ1206A561GXBAT
Vishay / Vitramon VJ1206A561GXBAT
VJ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A561GXBAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
VJ1206A561GXBAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V